Praktyczne zastosowanie plomby do kontenerów

Bezpieczeństwo jest czynnikiem uwzględnianym na wszystkich szczeblach organizacyjnych firm, m.in. od nadawcy, poprzez kierowcę i magazyniera, a kończąc na dyrektorach i kierownikach przedsiębiorstw. Niekiedy wysłany produkt musi przejść bardzo długą drogę, zanim trafi do rąk nowego właściciela. Niezależnie od tego, czy przedmiot jest transportowany za pomocą statku transportowego, pociągu czy też samochodu ciężarowego — zapewnienie ochrony jest tak samo konieczne. Rozwój branży technologicznej wpłynął na powstanie licznych metod zabezpieczających. Jednym z popularniejszych rozwiązań jest plomba do kontenerów będąca specjalnym akcesorium umożliwiającym zabezpieczenie większego załadunku. W praktyce stanowi podstawę protekcji i jest stosowana przez importerów nie tylko podczas wysyłki, ale i podczas magazynowania produktów.
Działanie plomby na kontener kolejowy
Każda plomba składa się z dwóch podstawowych komponentów: tulejki zakończonej zatrzaskiem oraz trzpienia pełniącego rolę zatyczki. W rzeczywistości, niewielkie części są bardzo trwałe i wytrzymałe, dzięki właściwościom fizycznym materiałów, z których zostały wyprodukowane. Najczęściej stosowanymi tworzywami do produkcji są stal z ABS (tj. terpolimerem akrylonitrylo-butadieno-styrenowym). Mechanizm plomby na kontener kolejowy sprawia, że może ona zostać wykorzystana wyłącznie raz, ponieważ jej zdjęcie wymaga zniszczenia zacisku. Usunięcie plomby nie jest możliwe za pomocą czystej siły fizycznej. Aby to zrobić, należy wykorzystać jedno z dedykowanych narzędzi takich jak np. żelazne nożyce do demontażu czy przecinak do śrub. Ponadto, zaleca się stosować specjalne okulary ochronne zgodne z BHP, ponieważ podczas cięcia może dojść do uszkodzenia ciała. Zanim plomba zostanie zdjęta, należy zwrócić uwagę na numer weryfikacyjny towaru.
Numer weryfikacyjny — podstawa bezpieczeństwa plomby
Z perspektywy bezpieczeństwa łańcucha dostaw, proces usuwania plomby jest kluczowy. Na tym etapie odpowiednie służby organizują rozeznanie, aby zapobiec ewentualnej manipulacji towarem. Skuteczne zabezpieczenie wiąże się z uwzględnieniem sekwencji numerycznej plomby, która znajduje się zarówno na trzpieniu jak i tulei. Każdy numer jest unikatowy i przypisany do konkretnego zamówienia. Zestawienie liczb to poświadczenie oryginalności danego ładunku, przy czym znane jest wyłącznie osobom upoważnionym do jej ochrony. Jest wykorzystywana do zabezpieczenia wartościowego ładunku, dlatego przed jej usunięciem, warto zweryfikować numer oraz sprawdzić jej stan techniczny (np. czy nie posiada śladów uszkodzenia), przy czym wszelkie nieprawidłowości należy zgłosić odpowiednim służbom. W praktyce może okazać się, że skład kontenera różni się od oczekiwanego i w jego wnętrzu skrywana jest np. kontrabanda lub uszkodzone produkty. Decydując się na ochronę towaru, warto jednak uwzględnić różne formy protekcji jak np. zastosowanie plomby srebrnej, gdy ochronie podlegają wszelkiego rodzaju maszyny. Należy pamiętać także o tym, że zdjęta osłona może stanowić główny materiał dowodowy, jeśli uznamy, że podczas transportu doszło do kradzieży lub celowej manipulacji.
Ochronny asortyment jest łatwy w zakładaniu, dzięki czemu powszechnie stosuje się go w transporcie lądowym i morskim. Ponadto, nie wpływają na niego niepożądane czynniki takie jak np. wilgoć czy też korozja, co wynika z wykorzystania najwyższej jakości materiałów. Zabezpieczony plombą towar daje klientowi gwarancję, że zakupiony ładunek nie był ani razu otwierany, przy czym sam widok zaplombowanego załadunku powinien zniechęcić złodziei do potencjalnej kradzieży. Decydując się na zakup, warto zwrócić uwagę na szereg czynników, jak np. rozmiar, materiał czy ilość potrzebnego produktu. Będąc przedsiębiorcą, źle podjęte zakupy mogą wiązać się nie tylko z zadowoleniem klienta, ale także licznymi problemami na wszystkich szczeblach, dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na całościowy proces zakładania i zdejmowania plomby.
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog